چگونه آخر هفته ها بر روی کسب و کار دوم خود کار کنید؟

چگونه آخر هفته ها بر روی کسب و کار دوم خود کار کنید؟

چگونه آخر هفته ها بر روی کسب و کار دوم خود کار کنید؟

ساختن کسب و کار دوم در کنار کاری دیگر، عمل ساده ای نیست. شما بعد از یک روز کاری طولانی از سر کار به خانه بازمیگردید، مدت زمان کوتاهی را با خانواده و دوستانتان سپری میکنید و تلاش شما بر این است که کسب و کار دومتان را قبل از رفتن به رخت خواب، سر و سامانی بدهید.

وقتی که در طول هفته هر روز ۸ ساعت سر کار میروید، آخر هفته ها زمان مناسبی برای پیش برد کسب و کارتان دومتان است.

در اینجا نکاتی را به شما اشاره میکنیم که با انجام آنها میتوانید از آخر هفته های خود به بهترین نحو در راستای پیش برد کسب و کارتان استفاده کنید.

  • دیدگاهتان را تغییر دهید.

اولین چیزی که شما باید به آن توجه کنید این است که شما چه تصوری از آخر هفته های خود دارید.

کاری که شما در طول هفته انجام میدهید باید شما را برای انجام کارهای بیشتر در آخر هفته حمایت کند. از آخر هفته های خود برای حمایت کارهایی که در طول هفته انجام میدهید استفده نکنید. به جای آن هرگاه که از سر کار خود به خانه بازگشتید و شروع به کار روی کسب و کار خود کردید، مطمئن شوید که کاری که در حال انجام آن هستید از برنامه های شما در آخر هفته حمایت میکند.

بعنوان مثال اگر شما میخواهید در آخر هفته وبسایت خود را طراحی کنید، در طول هفته الگوهای خود را انتخاب کنید، لوگوها و صفحه بندی وبسایت خود را طراحی کنید؛ و در آخر هفته شما میتوانید روی اصلی ترین کار خود یعنی راه انداختن وبسایت تمرکز کنید.

  • روزهای هفته خود را حمایتگر آخر هفته های خود قرار دهید.

هر گاه شما کاری مد نظر داشتید که وقت انجام آن را در طول هفته نداشتید، آن را از لیست “برای انجام دادن” در بیارید و به لیست “اقدامات بعدی” انتقال دهید. تشکیل یک لیست از کارهایی که بعدا قرار است برای کسب و کار خود انجام دهید، به شما در گرفتن تصمیمات سریع کمک خواهد کرد.

به یک ایده فوق العاده و عملی برای کسب و کار خود فکر کنید. آن را در لیست “اقدامات بعدی” قرار دهید. با یک ایده بازاریابی جدید روبه رو میشوید که برای اجرا کردن به ساعتها کار نیاز دارد؟ آن را هم در لیست “اقدامات بعدی قرار دهید.

در آخر هفته این ایده ها و پروژه ها را در زمانهای خالی آخر هفته های خود جای دهید؛ سپس هر کار را از لیست “اقدامات بعدی” خود در بیاورید و آن را به تقویم آخر هفته خود انتقال دهید.

 

حالا وقت این است برویم سراغ اینکه یک آخر هفته عادی باید چگونه باشد و چگونه باید آن را برنامه ریزی کرد تا کار بیشتری را در آن به مرحله اجرا برسانیم.

  • چگونه آخر هفته خود را بسازید ؟ (زمان بندی کنید)
  1. چهارشنبه

در حالی که وقت شما در چهارشنبه بسیار کوتاه تر از وقتی است که در پنجشنبه و جمعه دارید، ولی چهارشنبه زمان خوبی است برای بررسی کامل کارهایی که شما در طول هفته انجام دادید و برنامه ریزی کردن کارهایی که میخواهید در آخر هفته انجام دهید.

بررسی

قبل از برنامه ریزی کامل برای آخر هفته خود ۵ دقیقه بر این تامل کنید که کدام کارها برای شما مفید بوده اند و کدام کارها نه. بررسی نکردن کارهای گذشته میتواند جلوی رشد شما را بگیرد. در زیر لیست سوالاتی را که شما میتوانید در راستای بررسی کارهایتان از خود بپرسید آورده شده است:

 بزرگترین موفقیت های من در طول هفته گذشته چه بوده است؟

چه کارهایی را اجرا نکرده ام؟

در هفته گذشته کجا وقت تلف کرده ام؟

بهترین قسمت هفته من چه بوده است؟

شما میتوانید جواب این سوالها را با صدای بلند بگویید و یا آنها را در یک پوشه شخصی بنویسید.

برنامه ریزی

 الان وقت این است که آخر هفته خود را برنامه ریزی کنید . برای هر کار خود یک بازه زمانی در نظر بگیرید و اولویت های خود را بررسی کنید.

آخر هفته شما باید انعطاف پذیر باشد. چرا که اتفاقاتی می افتد و شما نمیتوانید همیشه به برنامه خود عمل کنید. اما هرگز ازین مسئله برای به تعویق انداختن کارهای خود استفاده نکنید.در اصل شما باید برای اتفاقهای سرزده زندگی انعطاف پذیر باشید؛ اما تماشای سریال خانگی مورد علاقه تان و یا پلی استیشن بازی کردن، جزء اتفاقات زندگی محسوب نمیشوند.

قبل از برنامه ریزی کامل برای آخر هفته، در راستای یافتن دید بهتر به کارهایی که برای انجام دارید، از خودتان سوالاتی بپرسید:

چه کارهایی را حتماً باید تحت هر شرایطی آخر هفته انجام دهم ؟

چه چیزهایی وجود دارند که ممکن است تمرکز من را بهم بزنند و من باید آنها را از بین ببرم؟

الان وقت برنامه ریزی آخر هفته، پیش به روی موفقیت است.

ابتدا اگر نمیدانید چه کاری باید انجام دهید، از اصل پارتو  استفاده کنید . به ۲۰ درصد چیزهایی که دارید برای کسب و کار خود انجام میدهید، توجه کنید که ۸۰درصد نتیجه شما را میسازد.

سپس از ابزارهایی مانند ترلو و تقویم گوگل استفاده کنید. که برنامه تان را برای دو روز بعد بنویسد.کارهایی که در لیست اقدامات بعدی قرار دادید را در آخر هفته خود بگنجانید. برخی کارها را که فقط ۵ دقیقه و یا کمتر وقت میگیرند را همان وقتی که در حال برنامه ریزی هستید انجام دهید.

حالا در این مرحله درباره این صحبت میکنیم که پجشنبه و جمعه ها را چگونه برنامه ریزی کنیم.

بصورت کلی شما ابتدا باید به کارهای سخت تر و زمانبر تر بپردازید. اگر فکر میکنید نمیتوانید همه کارها را در طول روز انجام دهید اولویت بندی کنید و مهمترین ها را ابتدا انجام دهید. اینکه کدام کار مهم است به نظر شخصی خوذتان بستگی دارد. اما معمولاً کارهایی که مهلت نهایی برای انجام آنها نزدیک است و یا یک تاثیر سریع بر روی کسب و کار شما میگذارد، مهمترین کارها به حساب می آیند.

 

  1. پنجشنبه

تمام آن انرژی خود را که چهارشنبه برای بررسی و برنامه ریزی گذاشته اید را به انجام مهمترین کارها در روز پنجشنبه منتقل کنید.

پنج شنبه های حالت هوا پیما (aeroplane mode)

از آنجایی که شما احتمالاً مهمترین و سخت ترین کارهای خود را در اول برنامه خود گنجانده اید، شما بیشتر وقت پنجشنبه را به آنها اختصاص میدهید و از آنجاییکه احتمالاً این کارها زمان بر ترین کارها هستند، چه بهتر که هر چه سریعتر از سر راه برداشته شوند.

کلید نهایت استفاده از آخر هفته ها، تمرکز است. این مسئله ساده به نظر میاید اما این را فراموش نکنید که همیشه مقدار زیادی بهانه و اتفاق وجود دارد که حواس شما را پرت کند.

پنجشنبه ها میتواند سودآور ترین و خلاق ترین روز آخرهفته باشد. همانگونه که گوشی خود را در حالت هواپیما قرار میدهید و آن را از تمام ارتباطات اینترنتی جدا میکنید، خود را نیز دی حالت هواپیما قرار دهید و هر آنچه حواس شمار را پرت میکند را فراموش کنید.

البته بعید است بتوانید بدون اینترنت کار زیادی از پیش ببرید اما ابزارهایی وجود دارد که میتوانند کمک کنند که در حین استفاده از اینترنت، از گزند فیسبوک و اینستا گردی در امان بمانید.

این کارها را انجام دهید تا هر پنجشنبه در حالت هواپیما بمانید:

متمرکز بمانید- سایتهایی که زمان شما را میدزدند را کنار بگذارید تا بتوانید از وقت خود در راستای کارهای مهم بهره ببرید.

برای خودتان انگیزه بسازید- یک تصویر انگیزشی بر روی صفحه لپتاپ خود قرار دهید که کارهای مهمی که باید  در طول روز انجام دهید را به شما یادآور شود.

فن پومودورو- از فن پومودورو برای انجام کارهایتان بهره ببرید.

 

  1. جمعه

جمعه ها برای این است که کارهایی که در روز چهارشنبه و پنجشنبه انجام داده ایم را تکمیل کنیم و مسئولیتهای آخر هفته خود را به اتمام برسانیم.اگر در روز جمعه وقت بود همه کارهایی که در برنامه است را به اتمام برسانید. اگر نه آنها را به لیست “اقدامات بعدی منتقل کنید. و یا آنها را برای آخر هفته آینده برنامه ریزی کنید.

برای آخر هفته خود برنامه هفتگی تعیین کنید.

زمانی را برای انجام کارهایی که میتوانید بصورت هفته های پشت سر هم آنها را انجام دهید کنار بگذارید. بعنوان مثال تصمیم بگیرید هر جمعه از بافر برای برنامه ریزی پستهای شبکه های اجتماعیتان استفاده کنید.برای اطلاعات بیشتر در باره زمان‌بندی گذاشتن پست‌های جدید در شبکه‌های اجتماعی به اینجا مراجعه کنید.

هفته آینده خود را برنامه ریزی کنید

میتوانید از سایت ترلو و یا هر برنامه مدیریت زمان و برنامه ریزی دیگری که با آن راحت تر هستید، برای برنامه ریزی هفته پیشرو استفاده کنید.از این طریق میتوانید بدانید که هر روز که از سرکار به منزل می آیید چه کارهایی را برای انجام دادن دارید.در این حالت دیگر لازم نیس هر روز پس از کار مدتی را صرف پرداختن به این موضوع بکنید که چه کاری برای انجام دادن دارید. به جای آن به خانه میآیید و یک راست کاری که باید را انجام میدهید.

اهداف خود را مشخص کنید

اگر تا به حال اهداف خود را مشخص نکردید، تاکید میکنم حتماً همین الان اهداف خود را بر روی یک کاغذ یادداشت کنید و اهداف هفتگی خود و کسب و کارتان را دنبال کنید. بعنوان مثال:

من به آسانی تا آخر این هفته وبسایت خود را راه اندازی میکنم.

من حد اقل هفته ای سه بار به باشگاه میروم.

تا روز جمعه ۱۰ تا محصول میفروشم.

تا روز جمعه تعداد بازدید کنندگان وبسایتم را از ۱۰۰ نفر به ۲۰۰ نفر میرسانم.

یادداشت کردن اهداف اوضاع را برای شما شفاف میکند و به شما کمک میکند تا مسئولیت پذیر باشید.

خودتان را برای هفته پیش رو آماده کنید

جمعه شب را با وحشت از صبح شنبه خراب نکنید. برنامه بریزید که شنبه صبح زود بیدار شوید . کارهای روزانه خود را انجام دهید و بعد از کار به کسب و کار دوم خود بپردازید. قبل از رفتن به رخت خواب، ویدئوهای انگیزشی در یوتوب تماشا کنید . لازم نیست خیلی خودتان را تحریک کنید فقط در این حد که تفکر خود را مثبت کنید کافی است.

الان کافی است این پروسه را تکرار کرده و به آن عادت کنید. درست است! شما نمیتوانید همیشه بی عیب و نقص باشد و نمیتوانید همیشه آخر هفته خلاق و مفیدی داشته باشید. با این وجود تلاش برای کار کردن بر روی کسب و کار جانبیتان در آخر هفته ها، حتی یکی دو ساعت هم در کار شما پیشرفت حاصل میکند. همه آین تلاشها باعث میشود هر بار ساعت بیشتری را به کسب و کار جانبی خود اختصاص دهید و بعد از مدتی میبینید که یک کار تمام وقت در دستانتان دارید.

درباره نویسنده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.